Vila Ferdinanda Czeicznera

Oficiální web Hückelových vil v Novém Jičíně

Honosnou stavbu si nechal postavit Ferdinand Karl Czeiczner v roce 1910, který byl významným textilním podnikatelem a v letech 1905-1908 novojičínským starostou. Vila stojí v tzv. vilové čtvrti, kde se na sklonku 19. století začalo s výstavbou domů bohatých novojičínských měšťanů. Zakázku realizovala místní stavitelská firma Josefa Bluma. Dům postavený ve stylu francouzských klasicistních zámků obklopovala rozsáhlá parkově upravená zahrada. Majitel vily si přál, aby po jeho smrti dům sloužil veřejnosti. V důsledku nastupující hospodářské krize ve 30. letech 20. století se však jeho sen nesplnil.

Dům byl v rámci dědických řízení nakonec odprodán významné novojičínské rodině Hückelů skrze Czeicznerovu dceru a dědičku Margarethe (Grete). Jejím manželem se roku 1905 stal Johann (Hans) Ignaz Maria Hückel (1879 Nový Jičín – 1933 Vídeň), syn Johanna Franze Hückela. Byl jedním ze společníků kloboučnické továrny Johann Hückel’s Söhne v Novém Jičíně. Měli dvě děti: Johannu a Hanse Ferdinanda.

Po 2. světové válce byla stavba konfiskována a byly zde umístěny městské jesle. Czeicznerovo přání bylo splněno teprve v roce 2002, kdy se zde přestěhovala městská knihovna. Dnes se v Czeicznerově vile nacházejí dvě oddělení, pro dospělé a mládež. Hudební oddělení je možné navštívit na náměstí v budově Staré pošty v hudební kavárně.

Vila Ferdinanda Czeicznera
© Muzeum Novojičínska
Vila Ferdinanda Czeicznera
© Muzeum Novojičínska
Vila Ferdinanda Czeicznera
© Muzeum Novojičínska

Více informací

Více informací naleznete také na portálu Okolo nás: https://okolonas.eu/places/mestska-knihovna