Kouzelný den v Hückelových vilách

Oficiální web Hückelových vil v Novém Jičíně

Kouzelný den v Hückelových vilách

Hückelovy vily, o jejichž záchranu město Nový Jičín usiluje, se na jeden den otevřou veřejnosti. Město ve spolupráci s místními historiky připravilo na sobotu 19. června komentované prohlídky jejich vnějších i vnitřních prostor. Městské kulturní středisko zajistilo doprovodný program. Kouzelný den v Hückelových vilách, jak se akce nazývá, začíná ve 14.00 hodin.

„Chceme alespoň na chvíli vrátit život do vil a zahrad Augusta a Johanna Hückelových. Jejich osudy veřejnost zajímají. V minulém roce jsme museli kvůli Covidu a opatřením od nápadu upustit. Do budoucna by se ale z této akce mohla stát tradice,“ řekl historik Radek Polách a dodal: „Abychom zajistili bezpečnost návštěvníků, zpřístupníme jen některé části objektů. Účast na happeningu přislíbila i pokračovatelka rodové linie Augustina Hückela Nicole Hückel, podporu máme i od nejstarší kloboukové továrny na světě Tonaku.“

Atmosféru přelomu 19. a 20. století přiblíží výstava historických fotografií a kulturní program. „Členové zdejšího Divadla bez portfeje budou v dobových kostýmech, zahraje swingové akustické LAM duo a Středisko volného času Fokus Nový Jičín se postará o zábavu pro děti,“ uvedla ředitelka Městského kulturního střediska Iva Pollaková.

Vily na okraji Nového Jičína byly postaveny v letech 1880 až 1882 podle návrhu slavného vídeňského architekta Otto Thienemanna. Po 2. světové válce byla v jednom objektu zřízena dětská ozdravovna, ve druhém kožní oddělení nemocnice. V roce 1995 byly nemovitosti prohlášeny kulturními památkami. Zdevastované vily Augusta a Johanna Hückela v roce 2016 odkoupila od soukromého vlastníka radnice, aby je zrekonstruovala a zabránila jejich zničení.

„Odborná firma již vyčistila prostory od dřevomorky, vysušilo se zdivo, dřevěné prvky byly naimpregnovány a z velké části zachráněny. Tyto úkony stály téměř čtyři miliony korun a z většiny byly uhrazeny z dotace Moravskoslezského kraje. Letos jsou v plánu práce, které mají zamezit dalšímu vzlínání vody. Historik a koordinátor záchrany Hückelových vil Radek Polách už připravil vizi budoucího využití objektů. Tu bychom chtěli na podzim představit zastupitelům města,“ řekl místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka. Plakát zde:

15.06.2021