Radnice nabízí virtuální prohlídku Hückelových vil

Oficiální web Hückelových vil v Novém Jičíně

Radnice nabízí virtuální prohlídku Hückelových vil

Hückelovy vily, které jsou veřejnosti nepřístupné, lze nyní navštívit prostřednictvím webových stránek města Nový Jičín. Zdejší radnice nechala obě nemovité kulturní památky natočit 3D kamerou a vytvořila tak atraktivní virtuální prohlídku historicky cenných objektů. Odkaz zde:https://www.novyjicin.cz/3d-prohlidka-huckelovych-vil/ Nasnímaný materiál poslouží i restaurátorům a architektům, kteří budou vilám Augusta a Johanna Hückelových vracet jejich původní krásu. Novojičínská radnice totiž usiluje o záchranu sídel majitelů nejstarší kloboučnické továrny na světě.

„Na konci července měla proběhnout komentovaná prohlídka areálu vil včetně doprovodného programu a výstav. Kvůli epidemiologické situaci a souvisejícím nařízením se ale neuskuteční. Moderní technologie však nabídne zájemcům o prohlídku ještě víc. Veřejnost se dostane i do míst, kam by se jinak nepodívala. Do sklepení nebo na půdu,“ řekl koordinátor záchrany Hückelových vil Radek Polách.

Odborná firma snímala interiéry i venkovní prostory areálu tři dny. Účastníci virtuální exkurze se mohou pohybovat po jednotlivých bodech, které jim umožňují otáčení pohledu v rozsahu 360 stupňů. 3D záznam zároveň zdokumentoval použité materiály a stav budov před likvidací dřevomorky, která ve vilách proběhne na podzim.

„Součástí zpracované vizualizace je i video, ve kterém se vyjadřují lidé, kteří k vilám mají nějaký vztah. Například paní Nicole Hückel, což je pravnučka Fritze Hückela, posledního majitele vily Augusta Hückela, nebo architekt a herec David Vávra, zakladatel Divadla Sklep a spoluautor proslulého snímku Šumný Nový Jičín,“ uvedl místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka.

Virtuální prohlídka je v nabídce webových stránek Nového Jičína, www.novyjicin.cz, v sekci „volný čas“. Vily Augusta a Johanna Hückela byly vystavěny v  letech 1880-1882 podle návrhu významného architekta Otto Thienemanna a vyzdobeny díly od známého malíře Eduarda Veitha. Nemovitosti do roku 2008 vlastnil Moravskoslezský kraj, který je prodal soukromému vlastníkovi. V roce 2016 je ve zdevastovaném stavu za 13,5 milionu korun odkoupilo město, které usiluje o jejich záchranu.

30.07.2020

Tags: