Zdevastované Hückelovy vily si prohlédl ministr kultury

Oficiální web Hückelových vil v Novém Jičíně

Zdevastované Hückelovy vily si prohlédl ministr kultury

Hückelovy vily, o jejichž záchranu usiluje Nový Jičín, si přijel prohlédnout ministr kultury Antonín Staněk. Město by chtělo, aby se do procesu obnovy kulturních památek zapojil i stát. Už před čtyřmi lety žádalo, aby bylo dědictví po rodině významných průmyslníků povýšeno na národní kulturní památku.

„Oceňuji odvahu města vykoupit, opravit a tím i zachránit vily před zřícením. Ministerstvo Nový Jičín v jeho snaze podpoří,“ řekl ministr kultury Antonín Staněk. „Už v roce 2014 jsme zaslali na ministerstvo žádost, aby soubor čtyř vil podnikatelské rodiny Hückelových byl prohlášen za národní kulturní památku. Tím by získal větší památkovou ochranu, ale hlavně přístup k evropským dotacím. Bohužel jsme nedostali žádnou odpověď,“ uvedl starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák.

Vedoucí odboru školství Oldřiška Navrátilová podotkla, že za čtyři roky došlo v dotační politice k řadě změn. „Hückelovy vily by měly být mezi národní kulturní památky zařazeny, ale prověřím i podmínky takzvaných norských fondů na podporu kulturního dědictví a možnosti havarijního fondu ministerstva kultury. Pokud neexistuje dotační titul, který by se vztahoval i na památky mimo městskou památkovou rezervaci, mělo by se to napravit,“ reagoval ministr.

Vily Augusta a Johanna Hückela byly vystavěny v roce 1882 podle návrhu významného architekta Otto Thienemanna a vyzdobeny díly od známého malíře Eduarda Veitha. Nemovitosti do roku 2008 vlastnil Moravskoslezský kraj. Město je před dvěma lety odkoupilo ve zdevastovaném stavu od soukromého vlastníka za 13,5 milionu korun. Nový Jičín už má architektonickou studii na novou podobu a využití jedné Hückelovy vily.

02.10.2018

Tags: