Nový Jičín už má studii na záchranu vily Augusta Hückela

Oficiální web Hückelových vil v Novém Jičíně

Nový Jičín už má studii na záchranu vily Augusta Hückela

Město Nový Jičín už má architektonickou studii na novou podobu a využití jedné Hückelovy vily. Odborná komise složená z architektů, historiků a památkářů vybrala návrh Milana Obenause z Olomouce. Ve vile Augusta Hückela by měla vzniknout městská galerie s hudební a taneční scénou, prostor pro prezentaci partnerských měst a učebny uměleckých kurzů pro dospělé. Podle vítězné studie se nyní bude zpracovávat projektová dokumentace. Výběrové řízení na jejího zhotovitele by chtěla radnice vyhlásit ještě letos.

Do soutěže na vytvoření studie se přihlásilo šest architektonických společností z České republiky a Rakouska. „Pan Obenaus zvolil podle komise nejcitlivější přístup k památkové podstatě objektu. Vhodně zpracoval prostor mezi oběma vilami, návrat k původním prvkům vhodně doplnil o moderní segmenty. Navrhl reálnou možnost dopravního napojení objektů na okolní lokality,“ řekl starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák.

Město zatím našlo využití pro vilu Augusta Hückela, druhou chce nabídnout soukromému investorovi. V obou vilách však už probíhá odborný stavebně technický průzkum, na jehož základě se stanoví další postup prací a likvidace dřevomorky, která napadla rozsáhlé dřevěné konstrukce. Na záchovné kroky získal Nový Jičín letos v červnu mimořádnou dotaci ve výši 4 milionů korun od Moravskoslezského kraje, viz: https://www.novyjicin.cz/rozvojove-programy-a-projekty/  „Díky této finanční pomoci můžeme začít sanovat střešní krovy i dřevěné vnitřní vybavení vil,“ dodal Dvořák.

Vily Augusta a Johanna Hückela byly vystavěny v roce 1882 podle návrhu významného architekta Otto Thienemanna a vyzdobeny díly od známého malíře Eduarda Veitha. Nemovitosti byly v roce 1995 prohlášeny kulturními památkami a před rokem 2008 je vlastnil Moravskoslezský kraj. Město je před dvěma lety odkoupilo ve zdevastovaném stavu od soukromého vlastníka za 13,5 milionu korun. „Chtěli jsme zabránit zničení kulturního dědictví. Vily máme v plánu zrekonstruovat. Finanční odhad na obnovu památek hovoří o 200 milionech korun,“ doplnil starosta.

20.08.2018

Tags: